RADIM KALECKY PHOTOGRAPHY

Když se řekne Borneo, většina z nás si představí exotický ostrov pokrytý nedotčenou přírodou. Realita 21.století je však bohužel taková, že deforestrace a vznik plantáží jsou čím dál větší hrozbou pro tento přírodní skvost. Nížinné pralesy dnes již bohužel téměř neexistují - zbyly z nich pouze fragmenty, kde se ukrývá posledních 1000 slonů trpasličích. V současnosti na Borneu zbývá necelá polovina původních porostů, palma olejná se rozprostírá na 33.000 km2, populace orangutanů se za posledních 50 let zmenšila o více než polovinu, nosorožců sumaterských zbývá jen kolem 30. Borneo je domovem největší květiny světa rafflesie arnoldii, největší orchideje i největšího nočního motýla. Tropické pralesy hostí více než polovinu světových druhů rostlin a zvířat na ploše něco málo větší než 5% celkové rozlohy pevniny. Borneo se pyšní 44 druhy endemických savců a 6000 endemických druhů rostlin.
Kvůli alarmující situaci jsme se rozhodli zdokumentovat úžasnou rozmanitost druhů, které zde ještě přežívají. Toto proslulé místo biodiverzity bylo dlouho naším plánovaným cílem a obětovali jsme mu měsíce příprav. Pozornost jsme zaměřili zejména na dva ohrožené endemické zvířecí druhy - kahau nosatého a orangutana bornejského, ale také na významné biotopy - mangrovy a horský deštný prales. 
Důvod našeho projektu - zaznamenat přírodní rozmanitost Bornea - nás zavedl do několika odlišných ekoregionů v různých částech tohoto velkého ostrova. V mangrovech jsme si několik týdnů získávali důvěru skupiny bizardního kahau a za odlivu pozorovali bahnitý svět "obojživelných ryb" - lezců, krabů poustevníků i houslistů. V horském deštném pralese nás zase okouzlilo množství rostlinných druhů, pestří ptáci všech velikostí a obrovské množství hmyzu. Ve dne i v noci jsme se potili na rozbahněných stezkách uprostřed nedostupných džunglích, pátrali po orangutanech a slonech. Téměř denně jsme čelili náletům komářích hejn, divokým pralesním včelám, nebezpečným plazům a číhajícím pijavicím. Zde se s vámi chceme podělit o výsledek našeho úsilí - sedmitýdenní intenzivní fotografování a natáčení napříč celým ostrovem.

<script type="text/javascript">

var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www.");

document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E"));

</script>

<script type="text/javascript">

try {

var pageTracker = _gat._getTracker("UA-9420162-1");

pageTracker._trackPageview();

} catch(err) {}</script>

www.kalecky.com Radim Kalecký a Martina rybišárová Nature and wildlife photography, photobank, stockphoto, photolibrary, wildlife, ekology, enviromental, travel WWW.KALECKY.COM RADIM KALECKY AND MARTINA RYBISAROVA photographer

© Copyright  2012 Radim Kalecky Production. All Rights Reserved
videofile://localhost/Users/bymyeye/Desktop/www.kalecky.com/Radim_Kalecky_Photography/video.htmlshapeimage_8_link_0
o projektuo_projektu.htmlshapeimage_9_link_0
tapetytapety.htmlshapeimage_10_link_0
galerieborneo_galerie.htmlshapeimage_11_link_0
mapaborneo_mapa.htmlshapeimage_12_link_0
portfolioborneo_portfolio.htmlshapeimage_13_link_0
RADIM KALECKÝRadim_Kalecky_Fotografie.html
FOTOGRAFIERadim_Kalecky_Fotografie.html
Radim_Kalecky_Fotografie.html